Jachty „Czterech Wiatrów” znów na wodzie

W 1958 roku na wodach Zatoki Pomorskiej i Delty Świny pojawiły się jachty zrzeszone w pierwszym polskim jacht klubie jaki powstał w naszym mieście. Yacht Club „Cztery Wiatry” do dziś prężnie działa, wychodząc z coraz to nowymi inicjatywami na rzecz upowszechniania żeglarstwa. W tym roku nasi członkowie aktywnie włączają się w świętowanie obchodów jubileuszu 250 – lecia nadania praw miejskich i 70 – lecia polskiego Świnoujścia. Ale przede wszystkim żeglarze szykują się do rejsów i regat czekających ich w najbliższym sezonie. Ten – 57 sezon pod żaglami 2015 – został uroczyście otwarty na przystani klubu przy ul. Jachtowej w sobotę, 16 maja.

 

Większość jachtów czekała na ten moment już na wodzie, przycumowana do nabrzeży, pozostałe – czekają na wodowanie.W uroczystym apelu żeglarskim wzięli udział przedstawiciele władz miasta. Tradycyjnej „stopy wody pod kilem” życzyli jacht menom prezydent Janusz Żmurkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Agatowska i zastępca prezydenta Paweł Sujka. Tegoroczny rejs na Bornholm – został włączony do oficjalnego programu obchodów jubileuszu miasta, 6 czerwca cała flotylla wyruszy ze świnoujskiej mariny. Już 25 jednostek zgłosiło akces do udziału w tej niezwykłej wyprawie. W sobotę na przystani „Czterech Wiatrów’ zaprezentowano oficjalną banderę , która zdobić będzie jachty uczestniczące wyprawie. Naszych żeglarzy nie zabraknie również na największych regatach, organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Ubiegły rok zakończyliśmy zdobyciem  2 i 3 miejsca w Pucharze Sezonu.  Z okazji 20-lecia Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski przez Komisję Żeglarstwa Morskiego PZŻ uhonorowany pamiątkowym medalem za zasługi w rozwoju żeglarstwa morskiego został kolega klubowy Aleksander Mikołajów.

Jak co roku – przygotowują także własne, tradycyjne klubowe, imprezy.

Będzie więc „wyścig o krzynkę piwa” i regaty zakończenia sezonu. Komandor klubu  podsumował ostatnie inwestycje wykonane na terenie klubu. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Prezydent i Przewodnicząca Rady Miasta życząc żeglarzom pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem.