60cio lecie Jacht Klubu Cztery Wiatry!

 Nasz Jacht Klub ma już 60lat! Setki jeżeli nie tysiące żeglarzy przerzyło tu niezapomniane chwile wzruszeń, tryumfów a czasem porażek. Każda okrągła rocznica zobowiązuje do zorganizowania uroczystych obchodów i tak też było tym razem. Prelekcje, parady, doskonale zorganizowane regaty oraz huczne świętowanie.

 

 

 

 

W czasie obchodów nie zabrakło seniorów, którzy choć już sami nie uprawiają żeglarstwa zawsze z chęcia odwiedzają nas w uroczystych chwilach. (Nie dotyczy to Marka Piotrowskiego, który oczywiście jest jednym z najbardziej aktywnych czlonków naszego klubu) 

 

 

Ósmego czerwca rozpoczęto obchody prelekcją w Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu. Zarząd omówil szczegóły dzialalności, nastepnie przemówienie wygłosił prezydent Miasta Pan Janusz Żmurkiewicz. Pan dr. Józef Pluciński wygłosił prelekcje o bogatej historii naszego klubu. Nasi najbardziej utytułowani regatowcy Walerian Zegzdryn, Radosław Okiński oraz Aleksander Mikołajów zostali wyróżnieni za wybine osiągniecia sportowe. Wiecej można obejżeć na filmie. Po uroczystościach w bibliotece w jacht klubie do póznych godzin wieczornych witaliśmy licznie przybyłe zaprzyjażnione załogi.

 

Następny dzień był pełen prawdziwie żeglarskich aktywnosci. Rano wiekszość jachtów pieknie przystrojona kodami flagowymi wzięło udział w wielkiej paradzie jachtów, która przez mieszkańców miasta i turystów zostła przyjęta pozdrowieniami i owacjami.

 

60 lat Parada

 

Na pierwszym planie Drom

 

 

60 lat Parada 2

 

Bel Canto 2

 

 

Następnie jachty wypłynely na Świnoujską rede gdzie rozegrano Regaty 60cio lecia jacht klubu. Zacięta walka przy idealnych warunkach do uprawiania żeglarstwa wyłonila zwycięzców jednakże nie wyniki były najwazniejsze lecz wspaniała zabawa z nutka rywalizacji. Wyniki zostaną niebawem uzupełnione.

 

Kolejnymi punktami obchodów było ogłoszenie wyników regat oraz wielki piknik żeglarski, który zgromadził bardzo wielu członków i przyjaciól naszego klubu.

 

60 lat zabawa

 

 

Tradycyjny toast zwyciezców wprost z wygranych pucharów. 

 

60 lat grupowe

 

O naszych obchodach dużo się pisało w miejscowych mediach poniżej teksty z Iswinoujscie i Telewizji Słowianin.

 

 

Rodzinny piknik żeglarski zorganizowany w sobotnie popołudnie, 9 czerwca na terenie przystani Yacht Clubu „Cztery Wiatry” zakończył program oficjalnych obchodów 60-lecia klubu. Zakładany przed ponad pół wiekiem w oparciu o prawobrzeżne przystanie i przy wsparciu Juliusza Hebela dyrektora Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” z czasem stał się niezależnym zrzeszeniem armatorów jachtowych. Zawsze jednak pozostawał jednym z najbardziej liczących się na żeglarskiej mapie regionu pod względem osiągnięć sportowych i szkolenia. I takim jest do dziś, a marzenia, o lepszej bazie i flocie tylko motywują do działania. Ale parada flotylli jacht klubu spod znaku „czterech wiatrów” robiła wrażenie.

 

Parada była najbardziej widowiskowym elementem programu obchodów klubowego jubileuszu. W sobotę rano, wszystkie jachty w klubie stacjonujące w bazie przy ul. Jachtowej przywdziały wielką galę banderową i ruszyły wodami Świny w górę.

 

 

Kierunku przystani Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Tuż przed przystanią wojskowych żeglarzy jachty „Czterech Wiatrów” robiły nawrotkę kierując się, z powrotem w kierunku wyjścia z portu. Na oczach zgromadzonych na falochronie i plaży widzów odbywały się żeglarskie regaty. Żeglarze mieli już za sobą oficjalne obchody jubileuszu. Dzień wcześniej w bibliotece był prezydent miasta, gratulacje i całe to oficjalne zadęcie. Ale żeglarze, nawet gdy świętują najlepiej czują się na wodzie albo blisko wody. Nie inaczej było w tym przypadku.

 

Wyścigi na wodach zatoki najlepiej było obserwować z latarką ale w sobotę rano podziwianie całej flotylli yacht clubu nie było już tak kłopotliwe. Oto, o godzinie 10.00, w sobotę z basenu przy ul. Jachtowej wszystkie jachty kolejno, w gali banderowej wyrusza w kierunku basenu zimowego Marynarki Wojennej. Żeglarze choć odwiedzić , choć przez moment swoich kolegów z JKMW „Kotwica”. Parada ma jednak na celu zaprezentowanie swojej flotylli mieszkańcom i gościom. Jachty płyną wzdłuż kei dostojnie, pozdrawiając zgromadzonych na kei dźwiękami pokładowych buczków. Jachtom towarzyszom motorów prywatnych armatorów korzystających z nabrzeży „Czterech Wiatrów” . Parada wypada okazale - jak na zacny jubileusz przystało!

 

Po paradzie żeglarze „czterech Wiatrów: udowodnili, że wszyscy posiadają sportową żyłkę nie powrócili od razu do klubowej przystani lecz wyszli na niespokojne wody Zatoki Pomorskiej by rozegrać zawody regatowe z okazji 70-lecia.

Po powrocie z morza niewiele już czasu zostało na przygotowanie najbardziej nieoficjalnej części obchodów jubileuszu. Na klubowej przystani stanął grill i zadaszona wiata. Żeglarskiej wierze w rodzinnym – klubowym festynie towarzyszyli najbliżsi. O smakowitości na grillu i słodkie dodatki do pieczystego zadbały panie, które czynnie w klubie udzielają się. Nie tylko od święta. Bo „Cztery Wiatry to dobra rodzina. Nie tylko wtedy gdy trzeba wejść na pokład. Na lądzie też potrafią złapać wiatr w żagle!

 

 

Telewizja Słowianin

 

 

Jacht Klubu "Cztery Wiatry", powstał w 1958 roku i rozpoczął działalność w Kazimierzowie, niewielkiej osadzie, która zniknęła z map Świnoujścia ze względu na budowę Morskiej Stoczni Remontowej. Budynek klubowy mieścił się w późniejszym budynku gospodarczym stoczni. W 1964 roku Jacht Klub "Cztery Wiatry" został przeniesiony na wyspę Uznam, był sekcją rekreacyjno-sportową przeznaczoną głównie dla pracowników rozbudowującego się kombinatu rybnego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu.

 

Od 2002 roku Jacht Klub „Cztery Wiatry” działa na zasadzie Stowarzyszenia w którym czynnie działa ponad 50 żeglarzy. Obecnie komandorem klubu jest Piotr Brzeziński. Rozpoczęty w sobotę, 19 maja 2018 roku nowy sezon jest jubileuszowym,  60 sezonem żeglarskim. Jubileuszowe obchody klubu obfitują w różnego rodzaju imprezy i żeglarskie spotkania. W piątek, 8 czerwca br. w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się podsumowanie dotychczasowej działalności JK „Cztery Wiatry” połączone z historyczną prelekcją dr Józefa Plucińskiego. W spotkaniu uczestniczył także prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz, który gratulował wspaniałego żeglarskiego jubileuszu. W sobotę, 9 czerwca br. mieszkańcy i goście mogli podziwiać paradę jachtów klubowych wzdłuż nabrzeża Władysława IV..

 

60 lat makas

 Link do filmu

 

<iframe width="750" height="422" src="http://www.tvswinoujscie.pl/player/embed/810/fedsyicymwhsvezuvrllkboyizbudy/" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>